DOMOVBlog
Starostlivosť a údržba

Ako sa starať o záhradný nábytok

Záhradný nábytok je dôležitou súčasťou každej záhrady či terasy. Správna starostlivosť oň môže jeho životnosť výrazne predĺžiť. Starostlivosť o jednotlivé materiály je rôzna. V tomto článku vám ukážeme ako sa starať o jednotlivé materiály a typy záhradných nábytkov, ukážeme si ako predísť narušeniu povrchu a v neposlednom rade aj, ako ho reparovať a uskladňovať v zimnom období. Poďme sa teda na to pozrieť bližšie.

AKO-SA-STARAT-O-ZAHRADNY-NABYTOK-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Aj starému a na prvý pohľad zničenému nábytku, môžete dať druhú šancu správnym ošetrením.
 

Kovový a hliníkový nábytok

Údržba kovov ako je ušľachtilá oceľ či hliník je veľmi jednouchá. Stačí ich v prípade potreby opláchnuť vodou či utrieť mokrou handričkou. Pozor, to ale platí iba u kovov s ochrannou antikorovou vrstvou. V prípade lacnejších verzii sa môže stať, že antikorová vrstva nie je dostačujúca, prípadne abstinuje úplne. Vtedy sa môže objaviť hrdzavé miesto, ktoré je potrebné ošetriť aby sa hrdza nešírila ďalej a to jednoducho. Obrúsiť miesto, prípadne celý nábytok, jemným šmirgľovým papierom a prelakovať.
 

Plastový nábytok

Potrebná starostlivosť o plastový záhradný nábytok je takmer nulová. Pri bežnej údržbe nám stačí použiť mokrú handričku, prípadne čistiaci prostriedok. Môžeme použiť aj tlakový čistič, ktorý nám prácu urýchli. Ak sa špina vyskytne v škrabancoch a ryhách, vieme ju odstrániť pomocou leštiacej pasty a pletenej handričky. V zime je ho vhodné zazimovať v nevykúrenej miestnosti a ochrániť o tak pred mrazom a možným popraskaním.
 

Nábytok z umelého ratanu

Umelý ratan má oproti prírodnému ratanu oveľa lepšie vlastnosti. Je to v podstate obdoba plastového nábytku a preto aj starostlivosť oň je veľmi podobná. Ratanový nábytok stačí raz za čas obmyť mydlovou vodou, prípadne použiť špeciálny čistiaci prostriedok určený pre tento materiál. Umelý ratan treba v zimnom období chrániť pred mrazom a vlhkosťou minimálne krycou plachtou, aby sme predišli popraskaniu a znehodnoteniu materiálu.
 

Nábytok z prírodného ratanu

Pravý ratanový nábytok je citlivý na vlhkosť a slnečné žiarenie. Kým umelý ratan je vyrobený zo syntetických vlákien, jeho prírodná verzia je prírodný materiál z tropických stromov a rastlín. Preto jeho životnosť veľmi závisí od vhodne zvolenej starostlivosti. Ratan je pevný materiál, no aj napriek tomu by ste sa oň mali starať a chrániť ho predovšetkým pred slnkom, aby nevybledol a nestratil svoju pevnosť. Bežná údržba pri zašpinení sa spočíva v čistení s vlhkou handričkou. V prvom rade opatrne odstráňte všetky nečistoty kefou s tvrdými štetinami. Pomôcť si môžete aj vysávačom.  Dávajte pozor, aby ste vyčistili aj ťažšie prístupné miesta a štrbinky, no zároveň nepoškodili povrch nábytku. Namočte špongiu alebo handričku do mydlovej vody, vyžmýkajte prebytočnú vodu a pretrite nábytok. Postup opakujte s čistou vodou a nakoniec nábytok vysušte handrou. Z dlhodobého hľadiska môžeme jeho vlastnosti čiastočne vylepšiť bezfarebným lakom alebo syntetickou farbou.
 

Záhradný nábytok z tuzemských drevín

Smrek, borovica a ďalšie tuzemské dreviny potrebujú oveľa výraznejšiu starostlivosť ako tie exotické. Už pred prvým použitím, kým je ešte nábytok v rozloženom stave, je vhodné ho ošetriť ochranným olejom. Získate tak istotu, že sa olej dostane do všetkých spojov a horšie prístupných miest. V prípade neskoršej údržby je potrebné nábytok dôkladne očistiť a odreniny ošetriť impregnačným olejom či moridlom. Nedokonalosti zbrúste šmirgľovým papierom, odstráňte prach a ošetrite nábytok lakom alebo olejom. Najvhodnejší je tíkový. Takáto údržba sa odporúča 1 až 2 krát do roka alebo podľa potreby. Nie nadarmo sa hovorí, že drevený nábytok je oproti ostatným typom záhradného nábytku oveľa náročnejší na údržbu. Navyše je potrebné ho počas zimných mesiacov skladovať na krytom, nie príliš suchom a teplom mieste s dobrým prúdením vzduchu. V žiadnom prípade ho neprekrývajte nepriedušným obalmi, takýto druh nábytku musí dýchať inak hrozí vznik plesní, ktoré môžu nenávratne poškodiť váš nábytok.
 

Záhradný nábytok z exotických drevín

Do týchto drahších no predovšetkým odolnejších exotických drevín, ako je tík, mahagón, durian či eukalyptus, sa z dlhodobého hľadiska určite oplatí investovať. Ich odolnosť voči poveternostným podmienkam ocenia najmä tí, ktorí preferujú na svojej záhrade prírodné materiály, no zároveň nemajú dostatok času na pravidelné a zdĺhavé ošetrovanie, ako v prípade tuzemských drevín. Nevadí im striedanie teplôt a nenapadajú ho ani červotoče či ďalší drevokazný hmyz. Pôsobením poveternostných vplyvov nestrácajú na kvalite, prichádzajú iba o svoju prirodzenú farbu. V prípade straty farby nezúfajte. Použitím vhodného moridla, či olejového prípravku farbu vášmu nábytku opäť na dlhší čas prinavrátite. Samozrejme, ako pri každom type údržby dreveného nábytku, ho treba predovšetkým dôkladne očistiť zbaviť prachu a vyhladiť šmirgľovým papierom. Následne možno aplikovať olej. Táto údržba sa opakuje podľa potreby, zhruba však raz do roka. Ako je to ale so skladovaním počas zimných mesiacov? Vzhľadom na jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom je možné ho nechať vonku. Odporúča sa však prikrytie priedušnou dekou, či plachtou. Ochráni nábytok pred mrazom. Ak máte však možnosť nábytok ukryť, skladovanie je podobné ako u nábytku z tuzemských drevín.
 

Zdroj fotografií: pinterest.com