DOMOVBlog
Výber nábytku a doplnkov

Ako vybrať osvetlenie do detskej izby

Detská izba je výnimočný priestor s mnohými požiadavkami na praktickosť, estetiku, hravosť priestoru, účelnosť ale predovšetkým bezpečnosť. Bezpečnosť a účel sú hlavné kritéria, na ktoré by sme mali pri zariaďovaní a výbere svietidiel do detskej izby myslieť. Detská izba je herňa, obývacia izba a spálňa zároveň. Treba si uvedomiť, že deti v tomto priestore trávia väčšinou svojho času... Deti tu kreslia či píšu úlohy, v posteli čítajú knižku a pozývajú si kamarátov na hranie. Jedno centrálne svietidlo pri strope preto určite nestačí. Práve naopak, detská izba potrebuje svetelných zdrojov viac.

V tomto článku sa bližšie pozrieme na potreby detí v súvislosti s osvetlením a možnosti, ako jednotlivé potreby vyriešiť.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-1.jpg
Obr. 1: Osvetlenie detskej izby umocňuje atmosféru, ktorá je pre pocity deti veľmi dôležitá.
 

Zóny detskej izby

Detská izba sa delí na tri zóny:

  1. Hracia zóna
  2. Relaxačná zóna
  3. Pracovná zóna
     

Hracia zóna

Hracia zóna je priestor, v ktorom dieťa spolu so svojimi kamarátmi trávi čas rôznymi hrami a zväčša sa nachádza v centrálnej časti izby. Ideálnou možnosťou ako dostatočne osvetliť túto zónu je umiestnenie centrálneho svietidla nad túto zónu. Najviac sa využívajú lustre s difúznym teda rozptýleným svetlom. Často tvorí aj dizajnový prvok interiéru. Ak je v miestnosti príliš nízky strop, alebo už akcent tvorí iné osvetlenie, zvoľte radšej minimalistické prisadené svietidlo. Centrálne svietidlo je ideálne doplniť o stmievač, vďaka ktorému si navolíte intenzitu podľa vašich požiadaviek.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-2.jpg
Obr. 2: V tejto zóne deti trávia množstvo svojho voľného času, preto je dôležité dostatočné osvetlenie.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-3.jpg
Obr. 3: Lustre dnes viete zohnať v rôznych motívoch a tvaroch v závislosti od veku dieťaťa.
 

Relaxačná zóna

Táto súčasť detskej izby patrí medzi veľmi dôležité, keďže má dieťaťu zaobstarať dostatok odpočinku a kvalitný spánok. Nemalo by sa tu používať príliš silné a výrazné osvetlenie. Osvetlenie by malo tvoriť svetlo, ktoré dieťaťu dostatočne poslúži pri ceste do postele, prípadne pomôže pri nočnej návšteve toalety. Za osvetlenie relaxačnej zóny môžeme považovať teda akékoľvek obrysové osvetlenie. Najviac sa využíva osvetlenie pomocou LED pásov, ktoré zároveň navodia atmosféru. Pre hravosť priestoru môžete požiť LED pásy s voliteľným farebným spektrom a vaše dieťa si farbu osvetlenia prispôsobí aktuálnej nálade či činnosti, ktorú vykonáva. Ďalšou možnosťou sú rôzne typy nástenných svietidiel, ktoré dnes už vyrábajú z rôznych materiálov a tvarov, a tak môžu tvoriť dizajnový prvok interiéru. Ak je vaše dieťa vášnivý čitateľ, môžete priestor postele doplniť o nočnú stolnú lampu. Pri uspávaní ratolestí Vám určite pomôže projektor. Ten dokáže poskytnúť nielen príjemnú atmosféru, ale premieta na strop tiež rôzne obrazce, postavičky či rozprávky, ktoré deti zaujmú. Určite by mali byť farebné a úplnou dokonalosťou bude rozprávkový motív. Nech použijete akékoľvek osvetlenie, dôležité je, aby ho dieťa malo možnosť ovládať priamo z pohodlia svojej postele!

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-4.jpg
Obr. 4: Možností pre osvetlenie tejto zóny je veľa.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-5.jpg
Obr. 5: Projektory pomôžu pri uspávaní detí.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-6.jpg
Obr. 6: Obrysové nočné osvetlenie deti určite ocenia!
 

Pracovná zóna

Pod pojmom pracovná zóna si predstavíme priestor, kde sa tvorí... V prípade detskej izby, je to aj priestor, kde sa dieťa učí, píše svoje domáce úlohy, kreslí si či vykonáva iné podobné aktivity, pri ktorých je dostatok svetla veľmi podstatná záležitosť. Najideálnejším spôsobom ako osvetliť túto zónu je LED pás zabudovaný do skrinky nad pracovnou zónou a teda nad pracovným stolom. Zväčša je to zabudovanie do hornej skrinky či police. Ak túto možnosť nemáte je na čase zvážiť výber stolnej lampičky. Aj keď je stolná lampička chápaná ako rýdzo praktická záležitosť, je taktiež potrebné ju zladiť so zvyškom osvetlenia v izbe. Pracovnú lampičku voľte s vyššou svietivosťou, deti tak na úlohy, maľovanie či drobné ručné práce uvidia lepšie. Ako optimálna intenzita sa uvádza 500lx. Lampičku umiestnite tak, aby si dieťa pri práci netienilo. Ľaváci uvítajú svetlo sprava, naopak pravákom nasmerujte kužeľ svetla z ľavej strany stola. Pozor však pri výbere tienidla! Najideálnejšie je nepriesvitné tienidlo, ktoré malého školáka či študenta neoslní a nasmeruje svetlo tam, kde je najviac potrebné. Z rovnakého dôvodu je potrebné dbať na to, aby žiarovka z tienidla nevyčnievala. Zabránite tak zbytočnej únave očí.

AKO-VYBRAT-OSVETLENIE-DO-DETSKEJ-IZBY-BLOG-NABBI-7.jpg
Obr. 7: Aj stolná lampa môže byt nie len praktickým ale aj dizajnérskym kúskom.
 

Na čo pri výbere osvetlenia nezabudnúť?

Svietidlá do detskej izby by mali byť vyrobené najlepšie z nerozbitných alebo veľmi odolných materiálov. Rovnako je lepšie uprednostniť skôr úsporné žiarivky v ochrannom obale alebo LED žiarovky, ktoré nevytvárajú také teplo ako napr. klasická, či halogénová žiarovka. Intenzita, farba svetla a konečne aj deťmi najviac oceňovaný motív svietidla je treba vždy pružne prispôsobovať veku dieťaťa.

Je dôležité myslieť na veľkosť a výšku stropu miestnosti, počet okien, apod. Podľa toho viete určiť intenzitu, množstvo aj typ osvetlenia potrebného pre komfortné využívanie daných zón detskej izby.

U detského osvetlenia je dôležitým aspektom bezpečnosť, všeobecne teda platí: žiadne dlhé káble, svietidlo vždy dobre upevnené, či umiestnené na stabilnej podložke s minimálnym rizikom pádu a rozbitia.

Izba vášho potomka by mala byť bezpečným rajom, kde sa rozvíja detská kreativita. Vzhľadom na to, že tu deti trávia pomerne veľkú časť dňa, hrajú sa, učia sa, odpočívajú, je potrebné dbať na dostatočné množstvo svetla, ktoré by navyše malo byť šetrné k ich očiam a preto by ste výber osvetlenia najmä v tejto izbe domu nemali v žiadnom prípade podceňovať.